مربا با شکر رژیمی

مربای رژیمی نوعی مربای بدون شکر است که از شیرین‌کننده‌های طبیعی مثل شیره، عسل و یا پودر شیرین‌کننده استفاده می‌کنند که برای سلامتی مفید است. انواع مختلفی از میوه‌ها به‌صورت مربای میوه مثل مربای به سیب در سطح جهان ساخته می‌شود، ازجمله آن‌ها می‌توان به میوه‌های شیرین، مانند آن‌هایی که از توت‌فرنگی یا زردآلو تهیه می‌شود و مواد مغذی بامزه، مانند آن‌هایی که از گوجه‌فرنگی یا کدو تهیه می‌شوند، اشاره کرد. برای تهیه مربای رژیمی هم می‌توان از همین میوه‌ها استفاده کرد.
مواد مورداستفاده و نحوه تهیه آن‌ها اسم محصول را تعیین می‌کند. مربا، ژله و مارمالاد همه نمونه‌هایی از سبک‌های مختلف نگهدارندی میوه‌ها هستند که بر اساس نوع میوه مورداستفاده متفاوت هستند. البته باید اضافه کرد که پخت انواع مربای به  مربای آلبالو و مربای سیب و هویج رواج بیشتری در بین خانواده‌های ایرانی دارد. معمولاً یکی از اهداف تولید مربا حرارت دادن به میوه‌های فصل برای افزایش ماندگاری آن‌ها در روزهای غیر فصلشان است؛ اما به نظر نمی‌رسد که این هدف، مهم‌ترین هدف تولید مربا باشد.

خاصیت مربا با شکر رژیمی

در واقع شاید بتوان گفت تولید مربا با هدف ایجاد تنوع در سفره غذایی خانواده‌ها و گنجاندن یک غذای جدید در صبحانه افراد بوده است که مربای رژیمی هم از این امر مستثنا نیست. در حال حاضر تنوع در بازار تولید مربا، چنین هدفی را پررنگ‌تر کرده است. ایتالیا، اسپانیا، انگلیس و کشورهای خاورمیانه ازجمله پیشتازان تولید مربا در دنیا به شمار می‌روند.
با افزایش روزافزون کلیه مواد غذایی رژیمی برای ورزشکاران و بیماران مربای رژیمی هم یکی از ملزومات غذایی آن‌ها به‌حساب می‌آید. خیلی از مرباهای رژیمی مثل مربای بالنگ و توت‌فرنگی سرشار از ویتامین C هستند. این مرباها به دلیل وجود ویتامین C می‌توانند به بهبود ایمنی کمک کنند. بدن کسانی که به‌صورت روزانه این مرباها را مصرف می‌کنند، قادر به مقاومت در برابر بیماری‌های شایع مثل آنفلوانزا است. مرباها علاوه بر ویتامین C منبع خوبی برای ویتامین E نیز هستند و ازاین‌رو برای سلامت پوست، مو و لثه‌ها نیز بسیار مفید هستند،  بنابراین توصیه می‌شود از خوردن مربا در صبحانه غافل نشوید.

طرز تهیه مربای به بدون شکر

بخش اعظم مواد انرژی‌زا، قند‌ها هستند، بر این اساس کارشناسان تغذیه به کاهش مصرف ساکاروز یا شکر و فراورده‌هایی که مقدار زیادی شکر در خوددارند، توصیه می‌کنند و معتقدند که مصرف محصولات حاوی کالری بالا، تأثیرات نامطلوبی بر سلامتی بدن می‌گذارند؛ بنابراین برای افراد دیابتی یا ورزشکارانی که رژیم غذایی خاصی دارند بهتر است برخی مواقع از شکر رژیمی استفاده کنند. صبحانه افراد رژیمی را می‌توان با گنجاندن مربا با شکر رژیمی تکمیل کرد. یکی از مرباهای محبوب در میان ایرانیان مربای به است. در اینجا طرز تهیه مربای به بدون شکر را شرح می‌دهیم.